TÜRSAB ‘TA YARIŞ

Tomris Güzelyurt 2 Temmuz 2017
www.turkiyeturizm.com alıntıdır.
TÜRSAB başkan adayları ortaya çıkmaya başladı meydan ve kızıştı
TÜRSAB başkanlığı için adaylar ortaya çıkmaya başladı. Ulusoy yeniden aday. Kampanyalar, mektuplar, toplantılar ortalıkta uçuşmaya başladı.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
TRABZON –
2017 yılının sonunda Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB’ın genel kurulu yaklaşırken başkanlık yaraşında ortalık kızışmaya başladı.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği-TÜRSAB’ta seçim zamanı yaklaşırken ortalık yenlendi. TÜRSAB başkanlığında bir aday acentelerle buluşuyor, diğeri “adayım” diyerek mektup yazıyor, diğeri yönetimi toplayıp “adayım” diyerek hazırlanmalarını söylüyor. Bir diğeri Cumhurbaşkanı’nın adayı olduğunu iddia ediyor. Diğer adaylar ise aportta bekliyor. Bazı gruplar TÜRSAB başkan adaylığı ve yönetimine talip olmak için kapalı kapılar ardında çalışmalar sürdürüyor.
Ancak 20 yıldır koltuğu kimseye kaptırmayan Başaran Ulusoy’un yeniden adaylığının ise bu mücadeleyi nereye taşıyacağı merakla bekleniyor.

hasan-erdem5.20170702140145

HASAN ERDEM İLE ORTALIK KIZIŞTI
Bursa merkezli Selam Tur ve İstanbul merkezli Ramses Turizm’in sahibi “Güçlü TÜRSAB” sloganı ile kampanya başlatan TÜRSAB başkan adayı Hasan Erdem’in Samsun’da 70 acente ile yaptığı toplantı diğer adayları ateşledi. Ardından herkesin “50 acente toplasın seçimi kazanır” dediği Hasan Erdem, Trabzon’da 140 acente ile buluşunca ortalık iyice kızıştı.
hasan-genelge
Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. Amasya Genelgesi
bandirma-vapuru
hasan-edem-sam2
hasan-edem-ata
Hasan Erdem Atatük’ün 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı Samsun’da 19 Haziran’da 70 acente ilk toplantısını yaparak “Turizmde TÜSAB’ın ve acentelerin Kurtuluş Savaşı’ı başlatıyoruz” dedi. Hatta Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a gittiği Bandırma vapurunun örneğini ve Atatük’ün Kurtuluş Savaşı için bindiği otomobilin maketi ile fotoğraf çektirerek “Yola çıktık” dedi. Daha sonra Trabzon toplantısına 140 acentenin katılımı diğer adayları panikletti.
hasan-edrem-sam
TÜRSAB’ın Güney Marmara eski başkanı ve TÜRSAB Başkan Adayı Hasan Erdem Türkiye’nin 7 bölgesini farklı şekildei gezerek 39 TÜRSAB Bölge Yürütme Kurulu’nun bulunduğu bölgelerde toplu ziyaretler yaparak yeni bir rekora imza atmayı planladı.
hasan-erdem-tv
19 HAZİRAN TARİHİNİN ÖNEMİ NEYDİ?
TÜRSAB başkan adaylarından Firuz Bağlıkaya acentelere 19 Haziran tarihli gönderdiği mektupla adaylığını açıkladı. Başaran Ulusoy ise 19 Haziran’da TÜRSAB yönetim kurulu toplantısında başkan adaylığını bildirdi. Adaylardan Hasan Erdem “Bunlar neden birlikte hareket ettiler. 19 Haziran’ı sorgulamak lazım” dedi.
bsaran-ulusoy1
ULUSOY 3 YÖNETİCİYE “BEN KARAR VERİRİM” DEMİŞ
Erdem, Samsun ve Trabzon toplantıları sonrası Ulusoy’un alel acele bölgede kapalı devre toplantılar düzenlemek için girişimde bulunduğunu belirterek şunları anlattı: “Şimdi Antalya’da toplantı yapacağım. Demek ben nerede toplantı yaparsam arkasından Ulusoy toplantı yapacak. Bu bizim yaptığımız çalışmanın doğru olduğunu gösteriyor. Ulusoy’un yönetim toplantısında 3 kişi yönetimde bir daha görev almak istemediğini bildirmişler. Ancak Ulusoy’un ‘Ben karar veririm’ diyerek onları geri çevirdiğini öğrendik. Muhtemelen bu kişilerin Büent Katkak, numan Olcar ve Davut Günaydın olduğunu düşünüyorum. Çünkü her biri çok değerli olan bu arkadaşlar artık kendi işleriyle ilgilenmek istiyorlardır. Bu isteklerini makul görmek lazım.
hasan-erdem2.20170702140424
TÜRSAB’TA GÖREV YAPANLARIN YENİDEN ADAY OLMALARI YANLIŞTIR
Zaten TÜRSAB’ın değişime ihtiyacı olduğu düşüncesi içinde yola çıktık. TÜRAB’ta eskiden görev yapanların misyonu doldu. Yıllardır yaptıkları ortadadır. Yeniden aday olmaları da yanlıştır. TÜRSAB’ın yeni anlayışa ve dinamik bir yapıya ihtiyacı vardır. Eski sistemi yine eskiden görev alanlar sürdürür. Dünya turizmi değişiyor. Artık TÜRSAB’ta yeni yüzler ve yeni kişiler göreve gelmelidir. TÜRSAB’ın kan değişimine ihtiyacı var. Aksi takdirde Türk turizmi büyük zarar görüyor.”
huseyin-kirk.20170702140230
TURİZMİN SEDAT PEKER’İ HÜSEYİN KIRK
Bedir Turizm Yönetim Kurulu Üyesi, Mar Turizm Taşımacılık ve Comfort Turizm sahibi, Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acentaları Derneği –OTSAD Başkanı Hüseyin Kırk katıldığı toplantılarda TÜRSAB Başkan adaylığını açıkladı. Numan Kurtulmuş döneminde Halkın Sesi Partisi Genel Merkez ve il meclisinden Bakırköy ilçe başkanı olarak seçildi. Bu arada Hüseyin Kırk Cumhurbaşkanı’nın adayı olduğunu ve “Turizmin Sedat Peker’i” olduğu şeklinde açıklama yaptı.
firuz
mektup1
BAĞLIKAYA’DAN MEKTUPLA ADAYLIK AÇIKLAMASI
Geçen dönem kaybeden adaylardan TÜRSAB’ın eski başkan yardımcısı Detur sahibi Firuz Bağlıkaya ise acente ziyareti yerine onlara mektup göndererek TÜRSAB Başkan adaylığını açıkladı.
Firuz Bağlıkaya’nın “Sorunları kalıcı olarak çözmek için TÜRSAB başkanlığına adayım”şeklindeki mektubunda birlik beraberlik sözleri dikkat çekiyor. Hep aynı şeylere tekrar ederek başarılı olunmayacağını belirten Bağlıkaya mektubunda “Değişim olmadan çözüm olamaz. Heyecanlı yeni kadro sorumululuk üslenmeli.
Acentelerin yükünü taşıyan TÜRSAB için birik olmalıyız. Birlik olalım birlikte kazanalım” diyor.
Ancak İstanbul Asya Yakası’nda ve Doğu Karadeniz’de bazı acenteler mektupla başkan adaylığına tepki göstererek “Mektupla değil de yanımızda olan yöneticiler bekliyoruz. Kapımızı çalan, yüzyüze görüşen, sıkıntılarımızı paylaşan, çözüm üreten adaylar bekliyoruz” dediler.
firuz-mektup-15
mehmet-ersoy-burcu

MEHMET ERSOY: BEN OLSAM TURİZMDE STK’LARI KAPATIRIM
Geçtiğimiz dönem Firuz Bağlıkaya’nın ekibinde yer alan ve büyük destek veren ETS’nin sahibi Mehmet Ersoy, St Regis Hotel İstanbul’da düzenlediği lansman toplantısı sohbetimizde “Bana kalsa TÜRSAB başta olmak üzere turizmin tüm sivil toplum kuruluşlarını kapatırım. Hiçbirinin aidat almaktan başka turizme bir faydaları yok” demişti. TÜRSAB seçimlerinde ise yönetime aday olmayacağını, ancak Bağlıkaya’ya destek vereceğini söylemişti.

“NE OLACAK ACENTELERİN HALİ” TOPLANTILARI
2017 yılının Kasim veya Aralık ayında yapılacak olan TÜRSAB Genel Kurulu için heyecan lı bekleyiş sürerken ortaya daha yeni adayların çıkmasının beklendiği ileri sürüldü. Hatta kapalı kapılar ardında yeni grupların bir araya gelerek “ne olacak acentelerin ve Türk turizminin hali?” şeklinde toplantılar yaparak çıkış yolu aradıkları bildirildi.

emin-cakmak.20170702140307

EMİN ÇAKMAK ADI “DEMOKLESİN KILICI” GİBİ
TÜRSAB’ta başkan adaylığı Haziran ayında birden tırmanmaya başladı. Kapalı kapılar ardında bazı kişiler toplantılar yaparken önceki seçimlerde “Türsab Hepimizin” sloganı ile Ulusoy karşısında en çok oy alan Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak’ın yeniden olup olmayacağı bile tartışılır oldu. Emin Çakmak ise “Türk turizmi ve acentelerin selameti için faydalı olacak ve doğru adaylar ortaya çıkarsa onlara destek veririm. Devir kavga devri değil Türk turizmini kurtarmak ve selamete çıkarmak dönemidir” diyerek sessiz kalmayı tercih ediyor. Ancak bazı muhalif grupların acentelerle yaptığı toplantılarda Çakmak’a karşı ortaya konulan yakışıksız davranışlar Emin Çakmak’ın “adaylığı korkusunun” hala TÜRSAB seçimlerinde “Demoklesin Kılıcı” gibi sallandığını gösterdi. Emin Çakmak’ın son anda ortaya çıkmasıyla bazı adayların TÜRSAB başkanlığının bir anda “hayal” olacağını kimse inkar etmiyor.

EMİN ÇAKMAK’IN REKORU KIRILAMADI
Geçen dönem Türkiye’de 9 bine yakın acenteyi ziyaret ederek, ellerini sıkan ve onlara çam fidanı armağan eden TÜRSAB Başkan adayı Emin Çakmak’ın rekorunu kimse kıramadı. Emin Çakmak, acentelerle tokalaşıp buluşarak “bereket” sembolü olarak çam fidanı armağan ederek birebir tanışan, onları dinleyen tek adaydı. Bakalım önümüzdeki günler ne gösterecek?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir