The Marmara yenilendi..

Tomris Güzelyurt 26 Aralık 2015
The Marmara Taksim, 45 milyon dolara 4 yılda baştan yaratıldı
The Marmara Taksim Oteli Genel Müdürü Uygar Koçaş, otelin, 4 yılda kademeli olarak 40 bin metrekaresinin 45 milyon dolar harcanarak yenilendiğini söyledi.


İSTANBUL-
The Marmara Taksim Oteli Genel Müdürü Uygar Koçaş, otelin 2011 yılında başlanan, 4 yılda kademeli olarak 40 bin metrekaresinin 45 milyon dolar harcanarak yenilendiğini söyledi. Singapurlu mimar Dan Kwan tarafından yapılan tasarımın yapıldığını belirten Koçaş “Türk kültürünü çağdaş bir şekilde yorumlayarak uluslararası zincir otellerle rekabet imkanı buluyoruz. Hem fiziksel olarak hem de serviste bu kültürü veriyoruz. Rekabet gücümüzü kendi kültürümüze sahip çıkarak artırıyoruz ve 25. yaşımıza yepyeni hizmet anlayışı ve tasarımıyla giriyoruz” dedi.

the-marmara2.20151215130140.jpg

Oteli Türk motifleri ve kültürünu katarak yenilediklerini belirten Uygar Koçaş, “The Marmara’nın simge durumu öne çıkarıldı. Şehrin canlı renkleri seçildi. Sicak Türk kahvesi tonları, günbatımının içimizi ısıtan sıcaklığı, Boğaziçi’nin mavisi ve esintisi otelde hayat buldu” şeklinde konuştu.
The Marmara Taksim, dünya çapında lider mimarlık şirketlerinden Wilson Associates bünyesinde yer alan; otel ve restoran tasarımında bir marka olan Dan Kwan imzasıyla yeni baştan yaratıldı. 2011 yılında başlayan renovasyon çalışmaları kapsamında ilk olarak otelin lobi alanı, toplantı odaları ve girişi yenilendi. 2014 yılı içerisinde otelin Gym ve Spa bölümleri yeni yüzüyle hizmet vermeye başladı. Kasım 2015 itibarıyla ise süitler, odalar ve toplantı salonlarının devamı yenilenerek süreç tamamlandı. Otelin revonasyon projesi için toplam 45 milyon dolar yatırım yapıldı

the-marmara1a.jpg

TÜRK SANATıNıN VITRINI
Yenilenen The Marmara Taksim, uluslararası zincirlerle rekabette öne çıktığı “yerli ve özgün” hizmet anlayışını yeni tasarımında da benimsiyor. Yerel motifler ile modern sanatı aynı çizgide buluşturan yeni dekorasyonu ile konumlandığı bölgenin canlı ruhunu yansıtıyor. Dan Kwan’ın tasarladığı lobi Osmanlı Kaftanları’ndan izler taşırken, ünlü tasarımcı Nahide Kaymakçı’nın hayat verdiği ve otelin girişinde yer alan avize, semazenlerden ilham alıyor. Ağırlıklı olarak yerel malzeme kullanılan projede; toprak, boğaz, Türk kahvesi, zeytin ağaçları, gün doğumu ve gün batımı renklerine yer veriliyor.

the-marmara2.jpg

THE MARMARA İSTANBUL’UN SİMGESİDİR
The Marmara Taksim Oteli’nde Kurumsal İletişim Damla Demir, e-Pazarlama Müdürü Taner Özkara ile birlikte basınla buluşan Genel müdür Uygar Koçaş, otelin İstanbul’un kalbinde bulunduğunu belirterek şunları anlattı:
“The Marmara Oteli şehrin simgesi konumundadır. Çinli mimar Dan Kwan Türkerin Orta Asya’dan günümüze kadarçuzanan geçmişini inceledi. Otelde Şaman dininden bile örnekler var. Giriş kapısının üzerinde camdan semazen sürekli dönüyor.
Toplam 82 süit olmak üzeren 388 oda bulunuyor. Ayrıca 4 tane club katı bulunuyor. Club Lounge ve Club Lounge Büfe bulunuyor. Mimar İstanbul’daki renklerden etkilendiğini belirterek boğaz, gökyüzü ve şehrin renklerini odaya yansıttı.
Ücretsiz 100 mb’lik yüksek hızda internet hizmeti sunuyoruz. Toplantı odalarında daha çok mavi renk çalışıldı. İnsanları dinlendiren bir renk olarak seçildi. Sunumlar için yüksek teknoloji kullanıldı.
Tuti Restoran’da açık büfede Türk ve dünya lezzetlerini sunuyor. Raika tarihi yarımada ve Boğaz’a 360 derece manzaralıdır. Gün ışığı alan 2 balo salonu bulunuyor. Tavan yüksekliği 3.7 m. 750 mt genişliğindedir. 600-1000 oturma kapasitelidir.

the-marmara1aa.20151215130354.jpg

TOPLANTIDA MASAJ YAPARAK KONUKLARI ŞAŞIRTIYORUZ
Toplantıya gelenleri kafe break ile şaşırtmak istiyoruz. Bunlardan birisi masajdır. Boyun ve sırt masajı yapıyoruz. Spa ve gym olduğunu anlıyorlar. Yayık ayranı yapan bir makinemiz var. Kestane yapıyoruz. Mısır patlatıyoruz. Yazın karpuz kesiyoruz.. Toplantının durumana göre bunları yapıyoruz. Misafirleri şaşırtmak için sürpriz etkinlikler yapıyoruz.
Otelde 24 saat Türk usulü demli çay var. ne kadar iyi servis verirseniz verin o çayı içmeden o yemek bitmiyor. Küçük detaylarla ortaya başka bir hizmet koyuyoruz. Beyoğlu’ndan etkilendik. Midye dolması servisimiz var.”

the-marmara7.jpg

THE MARMARA’DAN “YAŞASIN’ ŞAMPANYASI
Uygar Koçaş, Ortaköy’de The Marmara bünyesinde çalışan Esma Sultan Boğaziçi’nin sembol yapılarından olduğunu belirterek önemli toplantılara ev sahipliği yaptığını belirtti. Koçaş, Kalecik karası ve Hasan dede üzümlerinin kullanıldığı Vinkara markalı yarap şirketlerinin bulnduğunu belirterek “Yaşasın markalı bir şampanya ürettik. Fransızlardan ustaların öğrendiğie El yapımı çikolatalarımız var” şeklinde konuştu.
Otelin Gym ve Spa bölümünün yenilendiğini anlatını Uygar Koçaş şöyle devam etti: “Yeni kuşak dediğimiz Generation X spora yöneldi. Halen 300 üyemiz bulunuyor. Spor sırasında da sürpriz ikramlarda bulunuyoruz. Dışardan belli olmayan Boğaziçi ve İstanbul manzaralı bir havuzumuz var.

ÇEVREYE DUYARLI MALZEMELER
Eneri tasarrufu ve çevreye duyarlı malzemeler kullanıldı. Öncelikli olarak aydınlatma ürünlerinde tasarruf, otomasyon sistemi kurduk. Isınmada otomatik çalışıyor.

the-marmara6.jpg

MÜŞTERİYE SEYYAR İNTERNETLİ TELEFON
e şarj üniteleri kurduk. Odalarda hangi ülke vatandaşı ve hangi dilde konuşuyorsanız o dilde kanalları otomatik olarak karşınıza çıkıyor. Odalara Handy telefon vereceğiz. Otel içinde konuklar ücretsiz internet kullanıp konuşabilecekler.”
Otelde teknoloji kullanımının dikkat çekici bir noktaya ulaştığını vurgulayan Uygar Koçaş, “Otelimizde konaklayan misafirlerimizin resepsiyonla whatsapp üzerinden iletişebilmesi, 100 MBit hızında wi-fi sağlanması, iş insanlarının ve yaşça genç profildeki misafirlerimizin özellikle ihtiyaç duyduğu ve büyük övgüler aldığımız hizmetlerimiz arasında yer buluyor” dedi.

Otelde 2016 yılı itibarıyla hizmete girecek “Handy” ürünü ile birlikte kağıt israfını azaltacak dijital anket ve kiosk sistemi ilgili de bilgi veren Koçaş şöyle konuştu: “Misafirlerimize yeni yılda da fark yaratan hizmetler sunmaya devam ediyoruz. Öncelikle, konaklama süresince yanlarında bulundurabilecekleri akıllı telefon ile misafirlerimiz, artı bir ücret ödemeden dünyanın her noktasıyla sınırsız telefon görüşmesi, mesajlaşma ve internet kullanımını gerçekleştirebilecekler. Bunun yanında kağıt anketleri kaldırarak dijital anket ve kiosk sistemine geçeceğiz. Bu sayede 10 yılda 50 bin adet kağıt israfının önüne geçmiş olacağız. Bu sistem misafirlerimize hızlı geri bildirim, bizlere de hızlı ve yerinde hizmet olanağı sağlayacak”

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir