İğneada Longoz Ormanları, Sınır Köyleri ve Kıyıköy

Tomris Güzelyurt 10 Temmuz 2017

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında


16-17 Eylül 2017

Sonbaharın tüm renklerini ve yeşilin her tonunu birarada göreceğimiz, kuş sesleriyle eşşiz bir doğa içinde, sımsıcak, farklı ve özel bir program…

İstanbul’a yalnızca 250 km. mesafedeki Kırklareli ili Demirköy ilçesine bağlı bir sahil beldesi olan İğneada, denizi, gölleri, su basar ormanları, tarihi, kültürü ve coğrafi yalıtılmışlığı sayesinde bugüne kadar bozulmadan korunmuş önemli bir doğal alandır. Türkiye’de su basar özelliğe sahip alüvyal karakterdeki birkaç ormanlık alandan biri olan İğneada Longoz Ormanları, nadir bulunan bir ekosistemdir. Göç yolları üzerinde bulunan bölge, göçmen kuşlar için de yaşamsal bir konaklama alanıdır.


İğneada, birbirinden farklı ve yüksek koruma değerine sahip ekosistemlerin iç içe bulunması nedeniyle yalnızca Avrupa ölçeğinde değil dünya ölçeğinde önemlidir ve korunması gereken doğa miraslarından biri olarak değerlendirilmektedir.

İğneada, Longozlar, Limanköy ve sınır köylerini gezeceğimiz, sürprizlerle dolu bu turumuza rezervasyon için gecikmemenizi öneriyoruz.

Arkeolog Editör Nezih Başgelen danışmanlığında 16 -17 Eylül, 1 Gece Konaklamalı Haftasonu Turu Sonbaharın tüm renkleri ve yeşilin her tonunu birarada göreceğimiz, kuş sesleriyle eşşiz bir doğa içinde, sımsıcak, farklı ve özel bir program… İstanbul’a yalnızca 250 km.mesafedeki Kırklareli ili Demirköy İlçesine bağlı bir sahil beldesi olan İğneada, denizi, gölleri, su basar ormanları, tarihi ve kültürüyle ve coğrafi yalıtılmışlığı sayesinde bugüne kadar çok fazla bozulmadan korunabilmiş önemli bir doğal alana ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’de su basar özelliğe sahip alüvyal karakterdeki birkaç ormanlık alandan biri olan İğneada Longoz Ormanları, dünyada da nadir bulunan bir ekosistemdir. Önemli kuş göç yolları üzerinde bulunan bölge aynı zamanda göçmen kuşlar için yaşamsal bir konaklama alanıdır. İğneada, birbirinden farklı ve yüksek koruma değerine sahip ekosistemlerin iç içe bulunması nedeniyle yalnızca Avrupa ölçeğinde değil dünya ölçeğinde önemlidir ve korunması gereken doğa miraslarından biri olarak değerlendirilmektedir. İğneada, Longozlar, Limanköy ve sınır köylerini gezeceğimiz, sürprizlerle dolu bu turumuza rezervasyon için gecikmemenizi öneriyoruz. Buluşma : Kadıköy Evlendirme Dairesi Otoparkı : 06 : 45 Beşiktaş Barbaros Bulvarı üzeri : 07: 00 Bakırköy Ömür Plaza : 07 : 15 *Buluşma noktaları ve saatleri grup oluştuktan sonra ayrıca düzenlerek bildirilecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir