Akdeniz’in Hüzünlü Şehri

Tomris Güzelyurt 27 Kasım 2015

Bir zamanların ticaret incisi, zenginlik kokan ve muhteşem şaşalı yapıların her köşe başında bolca bulunduğu romantik ama bir o kadar hüzünlü bir şehirdir Venedik. Öyle ki İtalya’nın en zengin ve en ünlü ailelerinin en yetenekli sanatçılara destek olmak amacıyla birbirleriyle yarışarak yaptırdıgı lüks ve ihtişamlı saraylar ve yapılar hala aynı ilgiyle koruyor.

Şehir Adriyatik sahilinde ağaç kazıklarının üzerine ilmek ilmek işlenmiş, hazinesini gururla omuzlarında taşıyor gibi mağrur bir havaya sahip. Ana bir damar gibi şehre kan akışı sağlarcasına önemli Grand Canal hoş kavisler yaparak çepecevre sarıyor Venedik’i.

Bu kadar büyük ve önemli bir şehre birkaç günlük tatil yetecekmi endişesine kapılmamak elde değil fakat Grand Canal’da küçük bir vaporetto gezisiyle Venedik’in 300 e yakın temel eserini gezme fırsatı bulabilirsiniz. Halka açık ortak gezilecek mekanların yanı sıra vaporettolardan göreceğiniz ev ve saraylar sizi farklı bi dünyaya götürecek. Zira şehri en çekici kılan noktalardan gecebileceksiniz.

Bu örneklerden biri bir kolunu San Marco Meydanına bir kolunu kanala uzatmış Doge Sarayı’dır. 700 yıl boyunca düklere ev sahipligi etmesinden ne denli mükemmel bir manzaraya sahip oldugunu tahmin edebilirsiniz.

Bir diğer önemli yapı ise Türkiye de bolca karşılaşabileceginiz Bizans mimarisinin en iyi bilinen örneklerinden San Marco Bazilikası’dır. Yaldızlı Bizans mozaikleriyle süslenmiş yapı görülmeye değer.

Venedik şehri UNESCO kültür mirasıdır ve elbetteki şehrin güzellikleri saymakla bitmez.

Venedik’in kuzeyinde cam işciligiyle ünlü Murano Adası ,

Opera salonu La Fenice bu eserlerden yalnızca bir kaçıdır

Şehrin sahip oldugu en iyi sergiler ise” Accademia ,Gothic ca’d’ oro” içindeki “galleria giorgio francetti” ve “peggy guggenheim” koleksiyonudur.

Peki Venedik için en iyi mevsim hangisi?

Tabiki büyük karnaval zamanı (büyük perhizden 2 hafta önce )..

Bizden ufak bir tavsiye, özellikle sonbahar zamanı Venedik’e yolunuz düşerse sadece 1 günlügüne özel binaları bir kenara bırakın ve şehrin ruhunu yaşamayı unutmayın. Kanal üzerinde birbirine baglanan köprüler size yaşamadıgınız tecrübeler yaşatacaktır. Bir zamanlar rengarenk olan gondolların simdi neden simsiyah oldugunu merak ediyorsanız zamanında vebaya kapılan şehrin hüznünün nerden geldigini de tahmin edeceksiniz.

Şimdi de güzel ve hüzünlü Venedik sehrinden görüntüleri…

 

Kaynak:Gezi-rehberi.com